10 TL ve 20 TL İçin Kritik Çağrı! ‘Bu Adım Yetersiz’

Ekonomist Tunç Şatıroğlu’nun geçmişte yaptığı açıklamalar dikkat çekiyor. Şatıroğlu, “5 TL madeni para çıkartılması doğru bir adım ama yetersiz” demişti. Şatıroğlu, 10 TL ve 20 TL’nin de madeni para olması gerektiğini savunuyor.

“ENFLASYON UÇTU”

Tunç Şatıroğlu, 27 Kasım 2022’de yaptığı açıklamada, Darphane’nin 1 TL’nin maliyetinin 3 TL olmadığını söylediğini ama maliyeti açıklamadığını belirtti. Şatıroğlu, “Kabul edin artık enflasyon uçtu” diyerek, 5, 10 ve 25 kuruşların tedavülden kalkmasını önerdi. Ayrıca, 5, 10 ve 20 TL’lik banknotların madeni para olması ve 500, 1000 ve 2000 TL’lik banknotların basılması gerektiğini dile getirmişti.

NE OLMUŞTU

5 TL’lik madeni paralar, Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile birlikte bugün itibarıyla tedavüle çıkarıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kararı ile 5 TL’lik madeni paralar artık kullanımda. Paranın ön yüzünde, sekiz köşeli Selçuklu yıldızı motifi ve Türkiye Yüzyılı logosu yer alacak. Sol tarafta “5” rakamı, altında “TÜRK LİRASI” yazısı ve basım yılı bulunacak.

YENİ PARALAR HAKKINDA DETAYLAR

Yeni 5 TL’lik madeni paralar, bugünden itibaren tedavüle girdi. Paranın üzerinde Selçuklu yıldızı motifi ve Türkiye Yüzyılı logosu bulunuyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu adımla ekonomideki enflasyonun etkilerini azaltmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir